| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The innovative digital wireless guitar system from Audio-Technica that fits right on your pedal board. Pair up to 8 guitars with separate body pack transmitters for easy on stage changeovers, and either mute, tune or use a second rig with the A-B switching. All presented in a sturdy metal casing.
| Overall System | |
|---|---|
| Operating Frequencies | 2.4 GHz ISM band |
| Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz Depending on microphone type |
| Operating Range | 18.3 m (60) radius, 36.6 m (120) diameter typical. Open range environment with no interfering signals |
| Dynamic Range | >109 dB (A-weighted), typical |
| Total Harmonic Distortion | <0.05% typical |
| Operating Temperature Range | 0° C to +40° C (32° F to 104° F) Battery performance may be reduced at very low temperatures |
| Receiver | |
|---|---|
| Receiving System | Diversity (frequency/time/space) |
| Maximum Output Level | 1/4 (6.3 mm), TRS balanced: +12 dBV |
| Power Supply | 100-240V AC (50/60 Hz) to 5V DC 0.5A switched mode external USB-type external power supply |
| Dimensions | 101 mm (3.98) W x 44 mm (1.73) H x 130 mm (5.12) D |
| Weight | 565g |
| Accessories Included | Power supply, hook & loop fastener x2 |