| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
(Your Delivery Fee Will Be Refunded To You With Your Package)
Three way system features AP 1 tweeter, AP 4 mid-bass and AP 6.5 woofer. APK 163 system deserves special attention; the Audison designers developed a separate crossover dedicated to each speaker, simplifying OEM speaker replacement operation, negating the routing of additional cables through the door, which could void the car warranty. To ease the installation in OEM placements the woofers are equipped with high current fast-on terminals with double contact on positive and negative poles for high flexibility and quick connection.
| Woofer Size | 165 mm (6.5 in) |
| Impedance | 4 Ohm |
| Power Handling - Peak | 375 W |
| Power Handling - Continuous | 125 W |
| Frequency Response | 50 ÷ 20k |
| Voice Coil Diameter | 32 mm (1.26 in) |
| Magnet Material | HIGH DENSITY FLUX FERRITE |
| Cone Material | WATER REPELLENT PRESSED PAPER |
| Tweeter Size | 26 mm (1 in) |
| Dome Material | TETOLON FIBER |
| Midrange Size | 100 mm |
| Magnet Material | HIGH DENSITY FLUX FERRITE |
| Cone Material | WATER REPELLENT PRESSED PAPER |
| Spl | 89.5 dB |
| Crossover Low-Pass | Low Pass @ 600 Hz - 6 dB Oct |
| Crossover Hi-Pass | High Pass @ 3,5 kHz - 6 dB Oct |
| Weight Woofer | 0.78 kg |
| Weight Tweeter | 0.04 kg |