| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
(Your Delivery Fee Will Be Refunded To You With Your Package)
APK 165 ohm2 system features 2 crossovers dedicated to woofer and tweeter and separated, to ease the installation. APCX WF ohm2 crossover shapes AP 6.5 ohm2s frequency response to match it optimally with AP 1 tweeter; it also employs a Low ESR inductor, essential to maximize the power transfer to the 2 ohm coil. APCX TW ohm2 tweeter crossover, instead, is provided with the Hi-Contour function, to enhance the high frequencies, designed to achieve the correct timbre balance with rich low frequencies guaranteed by the woofer.
| Woofer Size | 165 mm (6.5 in) |
| Impedance | 2 Ohm |
| Power Handling - Peak | 300 W |
| Power Handling - Continuous | 100 W |
| Frequency Response | 50 ÷ 20k |
| Voice Coil Diameter | 25 mm (0.98 in) |
| Magnet Size | 85 x 32 x 15 |
| Crossover Type | Cut Off @ 4.5 / 5 kHz |
| Crossover Level Adjustment | +2; 0 |
| Tweeter Size | 26 mm (1 in) |
| Voice Coil Diameter | 20 mm (0.98 in) |
| Re | 2.1 Ohm |
| Fs | 75 Hz |
| Mms | 10.5 g |
| Cms | 0.4 |
| BL | 3.8 |
| Qms | 4.8 |
| Qts | 0.63 |
| Vas | 8.5 l |
| Le | 0.15 mH |
| Spl | 95 dB |
| Xmax | 2.8 mm (0.11 in) |