| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
(Your Delivery Fee Will Be Refunded To You With Your Package)
The two-way system features an AP 1 tweeter and AP 6.5 woofer. APCX TW crossover features a two-position level selector providing the ability to adapt its response to its two main applications: +2dB if installed behind the OEM grille, and 0dB for an A-pillar installation without additional grilles between the tweeter and the listener. To ease the installation in OEM placements the woofers are equipped with high current fast-on terminals with double contact on positive and negative poles for high flexibility and quick connection.
| Woofer Size | 165 mm (6.5 in) |
| Impedance | 4 Ohm |
| Power Handling - Peak | 300 W |
| Power Handling - Continuous | 100 W |
| Frequency Response | 60 ÷ 20k |
| Voice Coil Diameter | 32 mm (1.26 in) |
| Magnet Size | 85 x 40 x 15 |
| Crossover Level Adjustment | +2; 0 |