| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
(Your Delivery Fee Will Be Refunded To You With Your Package)
The new Prima APK 165P two-way loudspeaker system, capable of handling up to 345 W peak, is the ideal combination to fully exploit the power of the AP F8.9 bit or all other Prima amplifiers used in high power configurations. The exclusive AIF technology (Any Install Faceplate) of the AP 1P Tweeter provides the installer with 3 different faceplates for total application versatility and a significant reduction in installation time. The woofer has been designed to perform at its best in OEM placements, combining excellent power handling and efficiency.
| Woofer Size | 165 mm (6.5 in) |
| Impedance | 4 Ohm |
| Power Handling - Peak | 345 W |
| Power Handling - Continuous | 115 W |
| Frequency Response | 50 ÷ 24k |
| Voice Coil Diameter | 32 mm (1.26 in) |
| Magnet Size | 100 x 40 x 18 |
| Crossover Level Adjustment | Tweeter Level; 0 / +3 |
AP 1P
AP 6.5P
APCX P 2T, APCX P 2W