| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
(Your Delivery Fee Will Be Refunded To You With Your Package)
APK 690 systems are ideal for car models with doors equipped to house elliptical speakers, featuring 6x9 in. woofers and AP 1 tweeter with dedicated crossovers APCX TW 690. The crossovers are ultra-compact to facilitate their installation, and include an attenuation of the tweeter output level for outstanding fine-tuning.The R & amp;D team optimized the electro-acoustic parameters of the new woofers for installation in the car door, respecting all the characteristics of the Prima speakers, such as the compact size of the basket to facilitate installation. The mechanical cut-off of the woofer cone-dust cap system ensures they can be used without a filter, maximizing efficiency to be easily driven by any type of amplifier. The large voice coil ensures high power handling and impeccable control even in the most aggressive dynamic transients. The double Faston connectors with direct link to the tweeter speed up the speakers connection, always ensuring a perfect contact.
| Woofer Size | 690 mm |
| Impedance | 4 Ohm |
| Power Handling - Peak | 300 W |
| Power Handling - Continuous | 100 W |
| Frequency Response | 40 - 20 k |
| Voice Coil Diameter | 25 mm (0.98 in) |
| Magnet Size | 90 x 32 x 15 |
| Crossover Type | HP 6 dB Oct - 3,3 kHz |
| Tweeter Size | 26 mm (1 in) |
| Voice Coil Diameter | 20 mm (0.98 in) |
| Re | 3.1 Ohm |
| Fs | 55 Hz |
| Mms | 17 g |
| Cms | 0.5 |
| BL | 5.3 |
| Qms | 7 |
| Qes | 2,78 |
| Qts | 0.6 |
| Vas | 37.1 l |
| Le | 0.2 mH |
| Spl | 95 dB |
| Xmax | 4 mm (0.16 in) |
AP 1 Tweeter
AP 690 Woofer
APCX TW 690 Crossover