| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
(Your Delivery Fee Will Be Refunded To You With Your Package)
The APS 10 D is designed to deliver maximum performance in a sealed enclosure with ultra-compact volumes, from 10 lt. to 12 lt. The dual voice-coil and single voice coil versions feature push connectors for ease of wiring and configurations. Prima subwoofer components have been developed with a primary goal: to deliver high output in tight spaces. Output is a matter of excursion; the more air the cone moves, the more output. However reduced mounting depth traditionally has meant low excursion. Prima subwoofers employ a special cone-dustcap-basket geometry which guarantees large excursion of the mobile group, while keeping the mounting depth to a minimum. The surround and spider have been carefully designed to prevent the rocking-mode phenomenon. The cooling circuit has been designed with air vents on the basket underneath the spider, eliminating the need for vents on the bottom-plate. This allows the subwoofer to be mounted close to the back wall of the enclosure, making the most of the reduced mounting depth.
| Nominal diameter | 250 mm (10 in) |
| Impedance | 4+4 Ohm |
| Power Handling - Peak | 800 W |
| Power Handling - Continuous | 400 W |
| Sensitivity | 84 dB |
| Voice Coil Ø | 60 mm |
| Magnet Material | HIGH DENSITY FLUX FERRITE |
| Magnet size D x d x h | 140 x 70 x 30 mm (in.) |
| Cone Material | WATER REPELLENT PRESSED PAPER |
| Xmax | 12.6 mm (0.5 in) |
| Xmech | 18 mm (0.71 in) |
| Driver Displacement Volume | 1.12 l (0.04 ft) |