| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Classic, puristic, and yet exciting. Perfect style combined with contemporary minimalism. Inspired by Danish design, the CLASSIC COLLECTION represents a unique timepiece, perfectly highlighting your daily style.
The polished gold coloured stainless steel case, made of pure, high quality, medical-grade stainless steel (316L), in combination with the modern gold coloured milanese strap, provides the classic BERING look. The fine workmanship of the milanese strap gives the watch a refined, almost noble touch. A silver coloured dial embellished with SWAROVSKI ELEMENTS and protected by crystal clear, scratch-resistant sapphire crystal perfectly completes the classic look.
| Collection: | Classic |
| Category: | Watch |
| Gender: | Women |
| Glass type: | flat sapphire crystal |
| Movement type: | Quartz |
| Case color: | Polished gold |
| Case height: | 6 mm |
| Case width: | 26 mm |
| Case diameter: | 26 mm |
| Case material: | Stainless Steel |
| Strap material: | Milanese |
| Strap color: | Gold |
| Strap width: | 14 mm |
| Clasp: | safety clasp |
| Coating type: | ip gold |
| Dial color: | Silver |
| Water proofness: | 5 ATM / 50M |