| Product Description | Billion BIPAC 7300NX - wireless router - DSL - 802.11b/g/n - desktop |
| Device Type | Wireless router - DSL modem - 4-port switch (integrated) |
| Enclosure Type | Desktop |
| Digital Signaling Protocol | ADSL, ADSL2, ADSL2+ |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Data Transfer Rate | 300 Mbps |
| Network / Transport Protocol | PPPoE, PPPoA, AAL5, SMTP, DHCP, DNS, OAM F4, OAM F5, DDNS |
| Routing Protocol | RIP-1, RIP-2, IGMP, static IP routing |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP, TR-069 |
| Features | Firewall protection, DMZ port, NAT support, MAC encapsulation routing, VLAN support, wake on LAN (WOL), auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, Syslog support, Stateful Packet Inspection (SPI), DoS attack prevention, packet filtering, DiffServ support, manageable, E-mail alert, MAC address filtering, VPN passthrough, Wireless Distribution System (WDS) support, URL filtering, firmware upgradable, SNTP support, Quality of Service (QoS), virtual server support, Wi-Fi Protected Setup (WPS), DHC |
| Compliant Standards | ANSI T1.413, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, IEEE 802.11n, Wi-Fi Protected Setup, UPnP |
| Dimensions (WxDxH) | 18.5 cm x 12.35 cm x 3.6 cm |