| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Suitable for Charging the Following Types of Batteries:
1.2V nickel hydrogen battery: AAAA, AAA, AA, C, SC, 5/7F6
3.2V LiF4PO4, 3.6V/3.7V Lithium Battery, 3.85V Lithium Battery (up to 75MM):
10440/14500/14650/RCR16340/16650/17500/17650/17670/18350/18490/18500/
18650,20700,21700,22700,26650,26700
Specifications:
| Material | PC |
| Input | TYPEC DC 5V3A/9V 2.2A |
| Charging Cutoff Voltage | 4.20 ± 0.05V/4.35 ± 0.05V/3.60V ± 0.05V/1.48V ± 0.1V |
| Charging Current | 0.5A * 4; 1A * 4,2A * 2 (1, 4 Channels Li ion) |
| Charging Cutoff Voltage: | 4.20 ± 0.05V/4.35 ± 0.05V/3.60V ± 0.05V/1.48V ± 0.1V |