| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Specification | Parameter |
| SoC | ESP32-S3FN8 |
| DC-DC | MUN3CAD01-SC |
| Flash | 8 MB |
| Input Voltage | DC 5 V |
| HMI | Programmable physical button × 1, programmable RGB LED (WS2812B-2020) × 1 |
| Antenna Type | 2.4 GHz 3D antenna |
| Module Resource I/F | Touch Sensor, SD/SDIO/MMC Host Ctrl, SPI, SDIO/SPI Slave Ctrl, EMAC, Motor PWM, LED PWM, UART, I²C, I²S, GPIO, Pulse Counter |
| IO Interfaces × 23 | G0/G1/G2/G3/G4/G5/G6/G7/G8/G9/G10/G11/G12/G13/ |
| G14/G15/G39/G40/G41/G42/G43/G44/G46 | |
| IO Pitch | 2.54 mm and 1.27 mm |
| LCD FPC Pitch | 0.5 mm @ 12 P or 8 P |
| Operating Temp. | 0 ~ 40 °C |
| Product Size | 26.0 × 18.0 × 4.7 mm |
| Product Weight | 2.9 g |
| Package Size | 138.0 × 93.0 × 10.5 mm |
| Gross Weight | 7.1 g |
| Product Comparison Item | Stamp-S3A | Stamp-S3 |
| RGB LED ControlLogic | RGB LED power is multiplexed with the reserved screen FPC bus backlight | Powered as soon as power is applied |
| Antenna Design | Optimized antenna design with better signal reception | Conventional antenna design |
| Module Boot Button | Improved tactile feel; 4.0 × 3.0 × 2.0 mm button |