| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Specifications:
| Brand | UNIWA |
| Model | BM008 |
| Product Name | Wireless BT Walkie Talkie Microphone |
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Battery Capacity | 3.7V/1800mAh |
| Speaker | 3W/8 (108dB) |
| Buttons | PTT Button, SOS Button, Volume +/-, Power Button, P Key, Group switch key |
| Microphone | Omnidirectional, sensitivity -32±3dB |
| Indicator Lights | RGB |
| BT Protocols | HFP, HSP, A2DP, AVRCP, SPP |
| BT Version | V5.2 |
| BT Transmission Range | ~10 meters |
| BT Transmission Power | CLASS2, 4DBM |
| Sensitivity | -80dBm0.1%BER |
| Audio Performance | SBC Decoding |
| Signal-to-Noise Ratio | 75dB |
| Dimensions | 100.6*61.2*23 mm |
| Weight | 129g (including battery and clip) |
Features:
1. Large 1800mAh battery for extended runtime.Package Includes:
1x Hand Microphone
1x Battery
1x Back Clip
1x USB Cable
1x Mini Screwdriver
1x Lanyard
1x Manual









