| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Step up to full Intel Core performance. The Blackview MP100 Pro is powered by the 12th Gen Intel Core i3-1215U (Alder Lake) 6 cores, 8 threads, up to 4.4GHz paired with 16GB DDR4 RAM, a blazing-fast 512GB NVMe PCIe Gen4 SSD, and Intel Iris Xe Graphics supporting triple 4K displays.
| Processor | Intel Core i3-1215U (Alder Lake), 6C/8T, up to 4.4GHz, 10MB Cache |
| RAM | 16GB DDR4 (expandable to 64GB) |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen4 SSD |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Display Output | Triple 4K HDMI 2.0 + DisplayPort (144Hz) + USB-C |
| Wireless | Wi-Fi 6 (802.11 ax) + Bluetooth 5.2 |
| LAN | Gigabit Ethernet (RJ45) |
| USB Ports | 2x USB 3.2 Gen 2 + 4x USB 3.2 Gen 1 + USB-C |
| OS | Windows 11 Pro (pre-installed) |
| Dimensions | 147.5 x 147.5 x 41.8mm | under 500g |
| Storage Expansion | Spare M.2 NVMe + 2.5" SATA (up to 4TB total) |
| RAM Expansion | Up to 64GB DDR4 |
| VESA Mount | Included |
| Lighting | RGB ambient lighting (customisable) |
VAT inclusive. Sold and distributed by Blackview South Africa.
