| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| BRAND | Blackview |
| MODEL | Tab 18 |
| CPU CHIPSET | MediaTek Helios G99 | Octal Core |
| CORE CLOCK | (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| TOTAL MEMORY | 12GB - Up to 12GB RAM expansion |
| GRAPHICS | Mali-G57 MC2 |
| DISPLAY | 12-inch, FHD+ IPS 1200x2000 Resolution |
| STORAGE | 256GB - Max TF Card Capacity 1TB |
| PORTS | 3.5mm Audio Jack USB: TYPE-C |
| AUDIO | Yes, 3.5mm Audio Jack |
| WIFI | 2.4/5GHz (802.11 a/b/g/n/ac) |
| BLUETOOTH | Yes |
| NETWORK | 2G: B2/B3/B5/B8 3G: B1/B8 4G: FDD: B1/B3/B7/B8/B20/B40 |
| SPEAKERS | 2712T2.35 (Harmon Karson) x 4pcs |
| FRONT CAMERAS | 8MP Samsung Front |
| REAR CAMERA | 16MP SK Hynix Rear |
| OPERATING SYSTEM | Doke OS_p 4.0 Based on Android 13 |
| COLOUR | Grey |
| BATTERY CAPACITY | 8800mAh; 33W Fast Charge |
| DIMENSIONS | 277.6 x 173.2 x 7.9mm |
| SIM | Dual Hybrid Card Slots; 1xSIM + 1 TF / 2xSIM |
| WEIGHT | 632g |
| CONDITION | Open Box |
| WARRANTY | 1 Year warranty |
| WHAT'S IN THE BOX | 1 x Blackview Tab 18 256GB Grey Brand New Tablet 1 x Screen Protector 1 x Pouch cover
|