| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |

Superior stability in extreme temperatures
Integrated Fuel Gauge IC for precise charge and discharge tracking







| Specifications | |
|---|---|
| Model Name | Power Magic Ultra Battery (B-130A) |
| Capacity | 12.8 V / 7,500 mAh / 96 Wh |
| Product Dimensions | Black / 152.7(W) × 206(L) × 33.6(H) mm/ 1,520g 6.01(W) × 8.11(L) × 1.32(H) inch/ 3.35lb |
| Giftbox Dimensions | White / 188mm(W) X 236.5mm(L) X 94mm(H)/ 2.14KG 7.4inch(W) X 9.31inch(L) X 3.7inch(H) / 4.72lb |
| High Temperature Protection | Normal Charging: Under 70°C (158°F) Charging Stops: Over 80°C (176 °F) |
| Storage Temperature | -20 °C 45 °C (-4 °F 113 °F) |
| Backup Battery | LiFePo4 |
| Specifications | |
|---|---|
| Input Power | 12V system: Cigarette lighter plug: 11 V18 V / 7.2 A (max) Hardwired: 11 V18 V / 13.0 A (max) 24V system: Cigarette lighter plug: 22.5 V30 V / 3.6 A (max) Hardwired: 22.5 V30 V / 6.4 A (max) |
| Power Consumption Hour | Cigarette lighter plug: 14.2 V / 5 A Hardwired: 14.2 V / 9 A Cigarette lighter plug (standard 5 A charging): Approx. 90 mins Approx. 30 hours (based on a single dashcam that consumes 3 W) |
| Output current / Quiescent current | Dashcam port: 11 V14.2 V / 2 A (max) |
| Others | USB port: 4.75V5.2 V / 2A (max) |
| Country of Origin | Designed by Pittasoft / Made in China |