| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |



| Specifications | |
|---|---|
| Model Name | DR770X Box-3CH DMS Pro |
| Channel | 3CH |
| Highlights | Full HD + Full HD + Full HD (Front + Rear + DMS), Cloud, Wi-Fi, Triple Sony Sensors, External GPS and LTE Module |
| Product Dimensions | Main unit : Black / Length 135.0 mm x Width 101.0 mm x Height 37.5 mm / 225 g Front : Black / Length 77.5 mm x Width 34 mm x Height 49.5 mm / 61 g Rear : Black / Length 69.5 mm x Width 32.0 mm x Height 48.3 mm / 46 g DMS : Black / Length 69.5 mm x Width 32.0 mm x Height 48.3 mm / 47 g EB-1(Wireless Button) : Black / Length 45.2 mm x Width 42.0 mm x Height 14.5 mm / 23 g |
| Rear Camera Connection | Coaxial cable |
| Memory Support | microSD card up to 512GB |
| Recording Modes | Normal recording, Event recording (when impact is detected in normal and parking mode), Manual recording and Parking recording (when motion is detected) * When using Hardwiring Power Cable, ACC+ will trigger parking mode. When using other methods, G-sensor will trigger parking mode. |
| Parking Mode | YES (hardwiring cable included) |
| Parking Mode Event Voice Notifications | YES |
| Imaging Sensor | Front : STARVIS CMOS Sensor (Approx. 2.1 M Pixel) Rear : STARVIS CMOS Sensor (Approx. 2.1 M Pixel) DMS : STARVIS CMOS Sensor (Approx. 2.1 M Pixel) |
| Viewing Angle | Front(FC1) : Diagonal 139°, Horizontal 116°, Vertical 61° Rear(RC1-C) : Diagonal 139°, Horizontal 116°, Vertical 61° DMS(RC1-DMS-C) : Diagonal 109°, Horizontal 94°, Vertical 52° |
| Resolution Frame Rate | Front / Rear / DMS Full HD (1920×1080) @ 60 fps Full HD (1920×1080) @ 30 fps Full HD (1920×1080) @ 30 fps *Frame rate may vary during Wi-Fi streaming. |
| Video Codec | H.264 (AVC) |
| Image Quality and Bitrate Front/Rear | Front / Rear / Interior Highest(Extreme): 16 + 10 + 10 Mbps Highest: 12 + 10 + 10 Mbps High 10 + 8 + 8 Mbps Normal: 8 + 6 + 6 Mbps |
| Format Free | YES (Adaptive) |
| Event File Overwrite Protection | YES (up to 51) |
| Specifications | |
|---|---|
| SD Card Failure Alert | YES |
| Scheduled Reboot | YES |
| Video File Extension | MP4 |
| Wi-Fi | Built-in (802.11 b.g.n) |
| Cloud Compatible | YES |
| GPS | External (Dual Band : GPS, GLONASS) |
| Microphone | Built-in |
| Speaker | Built-in |
| Impact Sensor | 3-Axis Acceleration Sensor |
| LED Indicators | Main unit : Recording LED, GPS LED, BT/Wi-Fi/LTE LED Front : Front & Rear Security LED EB-1 : Operating/Battery low voltage LED |
| Rear Camera IR Illumination | DMS: 940nm (2 Infrared (IR) LEDs) |
| Button | EB-1 button : Press the button manual recording. |
| Operation Temperature | -20°C 70°C (-4°F 158°F ) |
| Storage Temperature | -20°C 80°C (-4°F 176°F ) |
| High Temp Cut Off | Approx. 75 °C (167 °F) |
| Backup Battery | Built-in supercapacitor |
| Input Power | DC 12V-24V (3 pole DC Plug(Ø3.5 x Ø1.1) to Wires (Black: GND / Yellow: B+ / Red: ACC) |
| Power Consumption Hour | Normal Mode (GPS On/3CH) : Avg. 750mA/12V Parking Mode (GPS Off/3CH) : Avg. 600mA/12V * Approx.40mA increase in current when Interior Camera IR LEDs are ON. *Approx.40mA increase in current when DMS Camera IR LEDs are ON. *Approx.60mA increase in current when Rear Truck Camera IR LEDs are ON *Actual power consumption may vary depending on use conditions and environment. |
| Certifications | Front: FCC, CE, Telec, IC, UKCA, RoHS, WEEE, RCM Rear: FCC, IC CE, UKCA, RCM, RoHS, WEEE, KC |
| Software | BLACKVUE Viewer * Windows 7 or higher, Mac Sierra OS X (10.12) or higher BLACKVUE Web Viewer * Chrome 71 or higher, Safari 13.0 or higher |
| Application | BLACKVUE Application * Android 8.0 or higher, iOS 13.0 or higher |