| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
These Brembo front brake pads feature OE 8P0698151A and fit selected VW Golf, Scirocco, Audi A3, and Audi TT models. Confirm compatibility by matching the listed fitment details, any OEM reference numbers supplied, and VIN/engine/chassis information where variants exist.
| Fitting Position | Front Axle |
| Thickness | 20 mm |
| Height | 73 mm |
| Width 1 | 155 mm |
| Width 2 | 156 mm |
| Wear Warning Contact | Incl. wear warning contact |
| Warning Contact Length | 184 mm |
| Brake System | Teves |
| Supplementary Info | With accessories |
| Supplementary Info 2 | With piston clip, with anti-squeak plate |
| Wear Indicators per Axle | 1 |
| WVA Number | 23912, 23913, 24021 |
| Brand Class | Premium |
Includes 44 supplied applications.
View All Fitments| Make | Model | Engine & Variant | Years |
|---|---|---|---|
| VW | Golf VI (5K1) | 2.0 R 4motion (CDLC; CRZA) | 2009 2013 |
| VW | Golf VI (5K1) | 2.0 R 4motion (CDLA) | 2009 2011 |
| VW | Golf VI (5K1) | 2.0 GTi (CCTA; CBFA) | 2009 2013 |
| VW | Golf VI (5K1) | 2.0 GTi (CDLG) | 2011 2012 |
| VW | Golf VI (5K1) | 2.0 GTi (CCZB) | 2009 2012 |
| VW | Golf VI (5K1) | 2.0 R 4motion (CDLF) | 2009 2012 |
| VW | Golf VI (5K1) | 2.5 (CBTA; CBUA) | 2009 2013 |
| VW | Golf VI Convertible (517) | 2.0 GTI (CCZB) | 2012 2016 |
| VW | Golf VI Convertible (517) | 2.0 TSI (CULC) | 2013 2016 |
| VW | Golf VI Convertible (517) | 2.0 R (CDLA) | 2013 2016 |
| VW | Golf VI Van (5K1) | 2.0 TSi R 4motion (CDLF) | 2009 2012 |
| VW | Golf VI Van (5K1) | 2.0 GTi (CCZB) | 2009 2012 |
| VW | Scirocco III (137, 138) | 1.4 TSI (CNWA; CTKA; CAVD; CTHD) | 2008 2017 |
| VW | Scirocco III (137, 138) | 1.4 TSI (CMSB; CAXA) | 2008 2017 |
| VW | Scirocco III (137, 138) | 2.0 R (CDLC) | 2009 2017 |
| VW | Scirocco III (137, 138) | 2.0 TFSI (CAWB) | 2008 2009 |
| VW | Scirocco III (137, 138) | 2.0 TSI (CCZB) | 2009 2017 |
| VW | Scirocco III (137, 138) | 2.0 R (CDLA) | 2009 2017 |
| VW | Scirocco III (137, 138) | 2.0 R (CDLK) | 2014 2017 |
| VW | Scirocco III (137, 138) | 2.0 TDI (CBBB; CFGB) | 2009 2017 |
| VW | Scirocco III (137, 138) | 2.0 TDI (CFGC) | 2013 2017 |
| VW | Scirocco III (137, 138) | 2.0 TDI (CUXA; CUWA) | 2014 2017 |
| VW | Scirocco Van (137) | 2.0 TDi (CFHC; CBDB) | 2008 2014 |
| VW | Scirocco Van (137) | 2.0 TDi (CBBB; CFGB) | 2009 2014 |
| VW | Scirocco Van (137) | 1.4 TSi (CAXA) | 2008 2014 |
| VW | Scirocco Van (137) | 1.4 TSi (CAVD) | 2008 2014 |
| VW | Scirocco Van (137) | 2.0 TFSi (CCZB) | 2009 2014 |
| Audi | A3 (8P1) | S3 quattro (CDLA; BHZ) | 2006 2012 |
| Audi | A3 (8P1) | S3 quattro (CDLC; BZC) | 2007 2012 |
| Audi | A3 Sportback (8PA) | S3 quattro (CDLA; BHZ) | 2008 2013 |
| Audi | A3 Sportback (8PA) | S3 quattro (CDLC) | 2008 2013 |
| Audi | TT (8J3) | 1.8 TFSI (CDAA) | 2008 2014 |
| Audi | TT (8J3) | 2.0 TFSI (CESA) | 2010 2014 |
| Audi | TT (8J3) | 2.0 TFSI quattro (CESA; CETA) | 2010 2014 |
| Audi | TT (8J3) | 2.0 TFSI (BPY; CCTA; BWA) | 2006 2010 |
| Audi | TT (8J3) | 2.0 TTS quattro (CDLB) | 2008 2014 |
| Audi | TT (8J3) | 2.0 TTS quattro (CDMA; CDLA) | 2008 2014 |
| Audi | TT (8J3) | 2.0 TFSI quattro (CCZA; CCTA) | 2008 2010 |
| Audi | TT (8J3) | 3.2 V6 quattro (BUB; CBRA) | 2006 2010 |
| Audi | TT (8J3) | 2.0 TDI quattro (CFGB; CBBB) | 2008 2014 |
| Audi | TT Roadster (8J9) | 1.8 TFSI (CDAA) | 2008 2014 |
| Audi | TT Roadster (8J9) | 2.0 TFSI (BPY; CCTA; BWA) | 2007 2010 |
| Audi | TT Roadster (8J9) | 2.0 TTS quattro (CDLB) | 2008 2014 |
| Audi | TT Roadster (8J9) | 2.0 TTS quattro (CDMA; CDLA) | 2008 2014 |
| Audi | TT Roadster (8J9) | 2.0 TFSI quattro (CCZA; CCTA) | 2008 2010 |
| Audi | TT Roadster (8J9) | 3.2 V6 quattro (BUB; CBRA) | 2007 2010 |
| Audi | TT Roadster (8J9) | 2.0 TDI quattro (CFGB; CBBB) | 2008 2014 |
Brake components are safety-critical. Incorrect fitment may cause brake failure. Always confirm compatibility before ...