| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Movement: Quartz
Water Resistance: 30 m (100 feet)
| SKU | BUR209GN |
| Brand Name | Burgi |
| Band Colour | Green |
| Band length | 7.0 in |
| Band Material | Leather |
| Band type | Strap |
| Band width | 14.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Brass |
| Case shape | Round |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | White |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 842106118131 |