| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Cabin air filter AC97S is a GUD Select cabin filter for selected Ford Ranger/Everest and Mazda BT-50 applications.
| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Description | Cabin Air |
| Filter Type | Air |
| Height | 30 mm |
| Length | 233 mm |
| Width | 215 mm |
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford | Everest | 2.0 Bi-TCDi, 2.0 Si-TDCi, 2.2 TDCi, 3.0 V6 and 3.2 TDCi | 2015- |
| Ford Commercial | Ranger | 2.0, 2.2, 2.5 and 3.2 | 2011-2023 |
| Mazda Commercial | BT-50 II | 2.2 D, 2.5 MZi and 3.2 D | 2012-2021 |
| Make / Brand | Reference Numbers |
|---|---|
| Bosch | 1-987-435-056 |
| Ford | AB39-19N619-AA, AB3J-19N619-AA, AB3919N619A, 1718237, HB3B19N619BA, 2286591, 2288109 |
| Mazda | UCY0-61-P11ZA, UCY061P11 |
| Fram | CF11548 |
| Mann and Hummel | CU24006 |
| Ryco | RCA227P |
Will this cabin air filter fit Ford Ranger, Everest & Mazda BT-50?
This part (AC97S) is listed for the fitments shown on this page. Confirm by matching the fitment details. Verify VIN/engine.
What brand is this part?
This listing is for a GUD Select cabin air filter.
How should I use the OEM reference numbers?
Use the OEM reference numbers as cross-check references with the removed part or supplier catalogue before ordering.