| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |

1) All Product returns or Exchanges will be send to the manufacturer / Supplier / Distributor for a full inspection and assessment Upon receipt of the returned item, it will undergo a full inspection and assessment by the product supplier / manufacturer / Distributor every supplier / manufacturer / Distributor have its own Policy to exchanges and returns
2) If supplier / manufacturer / Distributor agree to a Refund of price of unsuitable products.
We will refund the full price of any unsuitable products in their original unopened packaging. For opened products, the supplier / manufacturer / Distributor may deduct or charge a reasonable amount for any use of the products plus certain costs necessary for repackaging and restocking, subject to the CPA. These costs are usually up to 25% of the cost of the products.
Overview:
An affordable, space saving mono laser printer designed for personal or small office use. Quiet, reliable and highly energy efficient with low power consumption it delivers fast, high quality prints.
Features:
Space saving, mono laser printer
Designed to fit comfortably on the desk, this fast, compact and affordable mono laser printer is perfect for personal and small office use. Its sleek, space-saving design in a stylish black colour includes a retractable paper tray cover and keeps dimensions to a mere 364 x 249 x 198 mm (W x D x H).
Fast, productive performance
The i-SENSYS LBP6030B springs into the action the moment you need it thanks to Canon's Quick First-Print technologies, which ensure quick recovery from sleep mode. With a First Print Out Time (FPOT) of just 7.8 seconds and professional laser print speeds of 18 ppm there's no waiting around for your prints so you can quickly get back to what's important.
Exceptional laser quality
Enjoy the sharpest, crispest text and most detailed graphics thanks to a print resolution of up to 2400 x 600 dpi with Automatic Image Refinement. Our MS (Magnetic Spherical) Toner has been specifically developed to deliver optimum results print after print.
Energy efficient
Thanks to Canon's On Demand fixing technology this energy efficient printer uses only 0.8 watts in sleep mode and there's virtually no warm up time. A convenient front power switch makes it easy to turn off, cutting energy costs and reducing its environmental impact even further.
Quiet operation
Thanks to Canon's engine design, the i-SENSYS LBP6030B is silent in standby mode and exceptionally quiet during operation so you can focus on your work without distraction.
All-in-One cartridge
The recyclable All-in-One cartridge ensures maintenance-free operation and reliable high quality output. The Authentic Canon Laser Cartridge contains toner, drum and cleaning units and can be replaced in seconds without any fuss or mess.
Specifications:
Specifications![]() | |
| Product Code | 8468B006AA![]() |
| PRINTER ENGINE | |
| Print speed | 18ppm mono (A4) |
| Printing method | Monochrome laser beam printing |
| Print quality | Up to 2400 x 600 dpi with Automatic Image Refinement |
| Print resolution | 600 x 600 dpi |
| Warm-up time | Approx. 1 second from Sleep |
| 10 seconds or less from power on | |
| First Page Out Time | Approx. 7.8 seconds or less |
| Duty cycle | Max 5,000 pages per month |
| Print margins | 5 mm-top, bottom, left and right |
| MEDIA HANDLING | |
| Paper input (Standard) | 150-sheet multi-purpose tray |
| Paper output | 100-sheet face down |
| Media types | Plain paper, Heavy Paper, Transparency |
| Label, Envelope | |
| Media sizes | A4/B5/A5/LGL/LTR/EXE/16K/Custom size |
| Env. COM10/Env. Monarch/Env. C5/Env. DL | |
| width76.2~216mm x length 188~356mm | |
| Media weights | Multi-purpose tray: |
| 60 to 163 g/m | |
| GENERAL FEATURES | |
| Power requirements | AC 220-240V (±10%), 50/60Hz (±2Hz) |
| Power consumption | Maximum: Approx. 870 W or less |
| Active: Average approx. 330 W | |
| Standby: Average approx. 1.8 W or less | |
| Sleep: Average approx. 0.8 W or less | |
| Typical Electricity Consumption (TEC): 0.47 kWh/week | |
| Noise level | Sound power : |
| Active: 6.34 B or less | |
| Standby: Inaudible | |
| Sound pressure : | |
| Active: 49.2 dB(A) | |
| Standby: Inaudible | |
| Dimensions (W x D x H) | 364 mm x 249 mm x 199 mm |
| Weight | Approx. 5.0 kg |
| Operating environment | Temperature: 10~30ºC |
| Humidity: 20~80%RH (no condensation) | |
| Control panel | 2 LED indicators, 2 operation KEY |
| CONTROLLER | |
| Memory | 32 MB |
| Printer languages | UFRII LT |
| Interface and connectivity | USB 2.0 Hi-Speed |
| Operating systems compatibility | Win 8.1(32/64bit)/Win 8(32/64bit)/Win 7(32/64bit)/Win Vista(32/64bit)/XP(32/64bit)/Server 2012(32/64bit)/Server 2012 R2(64bit)/ |
| Server 2008(32/64bit) / Server 2008 R2(64bit)/ 2003 Server(32/64bit)/ | |
| Mac OS X 10.6~ /Linux /Citrix(FR2) | |
| CONSUMABLES | |
| All-in-One ... | |