| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Features:
Specifications:
| NB-IOT/CAT-M/2G | |
|---|---|
| Band | NB-IoT: B1/B2/B3/B4/B5/B8/B12/B13/B18/B19/B20/B25/B26/B28/B66/B71/B85 |
| Cat-M: B1/B2/B3/B4/B5/B8/B12/B13/B14/B18/B19/B20/B25/B26/B27/B28/B66/B85 | |
| GSM/GPRS/EDGE: 850/900/1800/1900MHz | |
| Data rate | NB-IoT: 136Kbps(DL)/150Kbps(UL) |
| Cat-M: 589Kbps(DL)/1119Kbps(UL) | |
| GPRS: 85.6Kbps(DL)/85.6Kbps(UL) | |
| EDGE: 236.8Kbps(DL)/236.8Kbps(UL) | |
| SIM card support | NB-IoT/Cat-M/2G card (1.8V SIM card ONLY) |
| Applicable region | global |
| GNSS | |
| Receiver type | 16-channel |
| C/A Code | |
| Band | GPS L1: 1575.42 ± 1.023MHz |
| GLONASS L1: 1598.0625 ~ 1605.375MHz | |
| BDS B1: 1559.052 ~ 1591.788MHz | |
| Galileo L1: 1575.42 ± 1.023MHz | |
| Data format | NMEA-0183 |
| Antenna | Active antenna |
| OTHER | |
| Power supply | 5V |
| Operating voltage | 5V / 3.3V (configured via 0 resistor) |
| Current consumption | about 41mA (idle mode) |
| Operating temperature | -40ᆪC ~ 85ᆪC |
| Storage temperature | -45ᆪC ~ 90ᆪC |
| Dimensions | 30.50mm 65.00mm |
Selection Guide
| CAT-M & NB-IOT & GSM | CAT-M & NB-IOT | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|