| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Condition: Secondhand
Used Cisco UCS C220 M4S rack mount server, suitable for technical buyers, server labs, spares, testing, development environments, refurbishment, or parts resale.
This server is fitted with an Intel Xeon E5-2630 v3 processor, 32GB DDR4 registered memory, 1x 770W power supply, and 8x 2.5-inch backplane drive support.
This is a Grade D unit, meaning it has heavier wear and/or condition issues. It is best suited for buyers who understand enterprise server hardware and are comfortable with configuration, testing, and setup.
No storage drives and no operating system are included.
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | Cisco |
| Model | UCS C220 M4S / UCSC-C220-M4S |
| Chassis Type | Rack Mount Server |
| Grade | D Grade |
| Processor | Intel Xeon E5-2630 v3 @ 2.40GHz |
| CPU Cores | 8 cores |
| Memory | 32GB DDR4 Registered RAM |
| RAM Configuration | 2 x 16GB DDR4 Registered |
| Memory Speed | 2400 MT/s |
| Memory Slots | 24 slots total |
| Graphics | Matrox G200e Server Graphics |
| Network | Intel I350 Gigabit Network Adapters |
| Storage Controller | Broadcom / LSI MegaRAID SAS-3 3108 |
| Drive Bays / Backplane | 8x 2.5-inch backplane drive support |
| Drive Blanks | 2x 2.5-inch blanks included |
| Power Supply | 1x 770W power supply |
| Operating System | Not included |
| Storage Drives | Not included |