| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Based on the Raspberry Pi CM5
Use CM5 to reproduce the original appearance of the Pi 5 as much as possible. Compatible with the interfaces of the Raspberry Pi 5
Specifications
| CM5 socket | Suitable for all variants of Compute Module 5 |
|---|---|
| Networking | Gigabit Ethernet RJ45 port |
| Connector | 16PIN PCIe (PCIe Gen2/3 × 1) Raspberry Pi 40PIN GPIO header × 1 |
| USB | USB 3.2 Gen1 × 2; USB 2.0 × 2 |
| MIPI | MIPI 4-lane interface × 2 (22pin 0.5mm FPC connector) |
| Video | HDMI port × 2, supports dual 4K outputs |
| Audio | Onboard audio header, comes with an audio adapter for connecting 3.5mm headphone / microphone, enabling audio input and output |
| Storage | TF card socket for Compute Module 5 Lite (without eMMC) variants |
| Fan Header | 5V, 4PIN JST-SH PWM connector |
| Power input | DC 5V 5A |
| Dimensions | 85 × 56 (mm) |
Install CM5 Easily
Onboard 40 PIN GPIO header and Standard CM5 connector
Supports Access To Compute Module 5 Lite / eMMC Series Boards
Onboard USB Audio Decoder Chip
Compared to the Raspberry Pi 5, the CM5-to-Pi5-Adapter adds an audio header, supports microphone input
What's On Board?

Outline dimensions

What's in the box?
1 x CM5-to-Pi5-Adapter
1 x Audio-Adapter
1 x MX1.25 4PIN dual-plug cable ~200mm
1 x Screws pack
Resources
Wiki: www.waveshare.com/wiki/CM5-to-Pi5-Adapter
Note: Stock is currently available in South Africa for national shipping!