| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The Cobra Medical product range has been manufactured to satisfy the needs of a variety of market segments or project types including medical and health facilities, government facilities, public use fittings as well as hospitality establishments; this range is designed specifically for medical, kitchen, industrial applications and special need requirements. All items are chrome plated making them ideal for sterile environments.
| Colour: | Silver |
| Finish: | Chrome |
| Material: | DZR Brass |
| Mounting Type: | Wall Mount |
| Shape: | Round |
| Style: | Classic |
| Cartridge Type: | Ceramic |
| Diameter: | 26mm |
| Projection: | 239mm |
| Installation Depth: | 14mm |