| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
A quick defence blade that's extraordinarily lightweight, while remaining remarkably strong and sharp.
For ease of carry, the Ti-Lite's come equipped with a small, but unobtrusive steel pocket clip, and can be opened rapidly by using the thumb studs or by snagging a quillon on the edge of your pocket as you draw your knife out.
Pocket Clip: Single Position, Tip Up, Right Hand
| Colour | Black |
|---|---|
| Blade Length | 15.2 cm |
| Overall Length | 32 cm |
| Blade Steel | Japanese AUS 8A w/SAtin Finish |
| Handle | Zy-Ex |
| Edge Type | Plain |
| Blade Type | Spear Point Blade |
| Opening System | Manual |
| Locking Type | Leaf Spring Lock |
| Carry System | Pocket Clip |
| Knife Type | Folding/Pocket |
| Weight | 212.62 g |