| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Large bellied EDC, extremely tough and durable, dependable, designed for extreme applications. Easy, one-handed thumb stud deployment and a sturdy, reliable locking liner. Ambidextrous, deep carry, discreet right hand, tip-up carry pocket clip.
Designer Ryan Johnson of RMJ Tactical in Chattanooga, Tennessee. Applying modern engineering to centuries-old tool and weapon concepts, he has redefined the role of tomahawks and folding blades in the industry.
NOTE: Sheath not included.
| Colour | Black |
|---|---|
| Blade Length | 10.35 cm |
| Overall Length | 24.30 cm |
| Blade Steel | 8Cr13MoV w/Black StoneWash Finish |
| Handle | Black G10 |
| Edge Type | Plain |
| Blade Type | Clip Point Blade |
| Opening System | ThumbStud |
| Locking Type | Liner Lock |
| Carry System | Pocket Clip |
| Knife Type | Folding/Pocket |
| Weight | 22.40 g |