| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Designed by Kit Carson in Vine Grove, Kentucky.
The M16 SS EDC Series, a design platform that simple, made tough, and affordable.
Crafted of a retro flavoured stainless steel with all handles finished in a classic black oxide finish.
Carson Flipper for quick and convenient blade deployment and the flipper doubles as an effective blade guard in the open position, a true 'dual hilt', a rarity in folding knives.
| Brand | CRKT |
|---|---|
| Colour | Black |
| Blade Length | 7.4 cm |
| Overall Length | 17.8 cm |
| Blade Steel | 8Cr13MoV w/EDP Finish |
| Handle | Stainless Steel |
| Edge Type | Partially Serrated |
| Blade Type | Tanto Blade |
| Opening System | Flipper w/Dual Hilt/Thumb Stud |
| Locking Type | Frame Lock |
| Carry System | Pocket Clip |
| Knife Type | Tactical/Military |
| Weight | 76.5 g |