| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Designed by Kit Carson in Vine Grove, Kentucky.
Kit Carson's M21 Series feature a lightweight G10 or CNC machined Aluminium handle and the renown stainless steel InterFrame build.
Also features the automated liner safety, a locking liner safety innovation taken to the next level, where the automated liner safety sets a pin between the locking liner and the frame. This pin acts as an additional layer of safety, so the locking liner is less likely to disengage during use.
To close the knife, pull the red buttoned safety lever back, slide the locking liner over, and fold the blade into the closed position.
Features a removable, right hand, tip down stainless steel pocket clip.
| SKU | CRKT-M21-14SF |
|---|---|
| Brand | CRKT |
| Colour | Black |
| Blade Length | 9.8 cm |
| Overall Length | 23.5 cm |
| Blade Steel | AUS-8 w/Grey Titanium Nitride Finish |
| Handle | Aluminium |
| Edge Type | Partially Serrated |
| Blade Type | Drop Point Blade |
| Opening System | Flipper w/Dual Hilt/Thumb Stud |
| Locking Type | Liner Lock w/Automated Liner Safety |
| Carry System | Pocket Clip |
| Knife Type | Tactical/Military |
| Weight | 161.5 g |