| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The ultra-portable, compact brother of the popular, reliable Overland EDC utility, now upgraded with resilient D2 steel in the blade, which drops below the handle for comfortable, easier slicing on a flat surface. Accessorized with eye catching orange anodized accents and a discreet deep carry tip-up, right hand only pocket clip.
Designer T.J. Schwarz from Boise, talented custom knifemaker and renowned for 'engineered performance', high-aesthetics and modern utility.
| Colour | OD Green |
|---|---|
| Blade Length | 5.67 cm |
| Overall Length | 13.74 cm |
| Blade Steel | D2 w/Black StoneWash Finish |
| Handle | Front w/G10 - Back w/Black StoneWash Stainless Steel |
| Edge Type | Plain |
| Blade Type | Modified Wharncliffe Blade |
| Opening System | Manual w/ThumbStud |
| Locking Type | Frame Lock |
| Carry System | Pocket Clip |
| Knife Type | Folding/Pocket |
| Weight | 87.88 g |