| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Designed in collaboration with award-winning designer Richard Rogers, a slim, lightweight everyday carry, built to disappear in the pocket while delivering impressive ergonomics for its compact size. An new intuitive Crossbar Lock pairs with IKBS ball-bearing pivot for crisp, reliable action, offering smooth one-handed deployment via a low-profile flipper or the full-length blade fuller for multiple opening options. The 14C28N drop-point blade delivers excellent cutting performance, while the textured glass-reinforced nylon handle ensures a secure grip without adding bulk. Includes a sturdy, low-profile, stonewashed stainless steel pocket clip, for deep, right-hand, tip-up secure carry.
Designer Richard Rogers from Magdalena, New Mexico. 'Simple, practical everyday carry folders are my passion. With each design I'm purposeful about what it can do to make life easier for the person holding it.
| Colour | Black |
|---|---|
| Blade Length | 7.73 cm |
| Overall Length | 17.85 cm |
| Blade Steel | 14C28N Steel w/StoneWash Finish |
| Handle | Textured Glass Reinforced Nylon |
| Edge Type | Plain |
| Blade Type | Drop Point Blade |
| Opening System | Flipper w/IKBS Ball Bearing Pivot |
| Locking Type | Ambidextrous Crossbar Lock |
| Carry System | Pocket Clip |
| Knife Type | Folding/Pocket |
| Weight | 62.37 g |