| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Designed by Lucas Burnley in Orleans, Massachusetts.
Low profile pocket clip for a secure carry.
| SKU | CRKT-2490KS |
|---|---|
| Brand | CRKT |
| Colour | Black |
| Blade Length | 5.4 cm |
| Overall Length | 14.5 cm |
| Blade Steel | 8Cr13MoV w/Acid StoneWashed Finish |
| Handle | 2Cr13 |
| Edge Type | Plain |
| Blade Type | Drop Point Blade |
| Opening System | Thumb Stud |
| Locking Type | Frame Lock |
| Carry System | Pocket Clip |
| Knife Type | Folding/Pocket |
| Weight | 96.3 g |