| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The perfect gate motor for residential gates weighing up to 300kg. The D3 SMART is packed with advanced, yet intuitive and user-friendly functionality to make your life easier.
*Price includes the Motor and 2x 4 Button NOVA Remotes only. Excludes foundation plate, batteries, rack and accessories.
https://youtu.be/p53E57nUCIc
| D3 SMART | |
| Input voltage (1) | 110V 240V AC 50/60Hz (1) |
| Current consumption (mains) | 320mA peak |
| Dx12V Battery charger current output | 1.8A @ 14.3V +/- 5% (28W) |
| Maximum number of operations per day | 20 (3,6) |
| Duty cycle Mains present (2,3) | 25% |
| Motor power supply | Battery-driven (Standard Capacity 1x12V) |
| Current consumption (motor at rated load) | 11A |
| Fuse Protection | Type | Rating |
| Main Control Card | Serviceable | 35A |
| Aux. Supply | Resettable Fuse | 12V 300mA MAX (10sec Pulse) |
| Charger (Mains Supply) | Non-serviceable | 3A slow-blow |
| Motor push force starting | 18kgf |
| Motor push force rated | 12kgf |
| Gate mass maximum | 300kg |
| Gate speed (varies with load) (4) | Maximum: Up to 24m/min Rated: Up to 21m/min |
| Manual Override | Lockable with key release |
| Operations whilst in Battery backup mode with 7.2Ah Battery | Operating Mode Up to 24m/min 7kgf | Up to 24m/min 12kgf |
| Half day (5,6,8) | 90 | 80 |
| Full day (5,6,8) | 70 | 65 |
| Collision Sensing | Electronic |
| Operating temperature range | -15°C to +50°C |
| Onboard receiver type | Code-hopping multichannel receiver with selective add and delete |
| Receiver code storage capacity | 32 Remotes (7) |
| Receiver frequency | 433.92MHz |
| Degree of protection | IP55 |