| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
SmartCharge 10A automatically adapts charging to the charging level, size and temperature of the battery. The display is intuitive and the cables and clamps are easy to fasten, making it compact and easy to store. A portable charger designed to make charging simple and safe for everyone.
FEATURES
Simple and user-friendly interface and display
Automatically adapts charging to your battery
Built-in Power supply mode
Battery status monitoring in the display
Secured against short-circuiting and reverse polarity
Integrated cable storage solution
Will not overcharge your battery
Temperature-compensated charging.
SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 230V AC, 50-60Hz |
| Max Charge Power | 175W |
| Inverse Current | < 1mA |
| Output Voltage | 14,4 / 14,7V DC |
| Operating Temperature | -40°C / +40°C |
| Cooling | Air |
| Type of Batteries | All types of lead/acid, AGM and GEL, open and closed. |
| Battery Capacity | 30-250Ah |
| IP Rating | IP65 |
| Isolation Class | II |
| Certification(s) | EN60335-1, EN60355-2-29, EN 61204-3, EN61000-3-3, EN61000-3-2 |