| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
SmartCharge 8A is ideal for maintenance charging of any 12V lead/acid battery. It automatically adapts charging to the charging level, size and temperature of the battery. The display is intuitive, and the cables and clamps are easy to fasten, making it compact and easy to store in your vehicle or garage.
FEATURES
One Charger for Cars, Motorcycles, Boats & Leisure Batteries
Smart Charging Prevents Overcharging & Battery Damage
8A Output Faster Charging for Medium to Large 12V Batteries
Charges 12V Lead-Acid Batteries from Approx. 20Ah to 200Ah
Power Supply Mode Protects Vehicle Memory & Electronics
Safe for Long-Term Maintenance & Storage
SPECIFICATIONS
| Input Voltage | 230V AC, 50-60Hz |
| Max Charging Power | 132W |
| Inverse Current | < 1mA |
| Output Voltage | 14,4 / 14,7V DC |
| Operating Temperature | -40°C / +40°C |
| Cooling | Air |
| Type of Batteries | All types of lead/acid, AGM and GEL, open and closed. |
| Battery Capacity | 20-200Ah |
| IP Rating | IP65 |
| Isolation Class | II |
| Certification(s) | EN60335-1, EN60355-2-29, EN 61204-3, EN61000-3-3, EN61000-3-2 |