| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Test and award-winning portable charger designed to make charging simple and safe for everyone. Ideal for all types of 12V lead/acid batteries.
| Feature | Specification |
|---|---|
| Battery Size | 12 V / 2 - 110 Ah |
| Voltage Input | 230 V @ 50/60 Hz |
| Power Consumption | 60 W |
| Output Voltage | 14.4 / 14.7 V |
| Max. Output Current | 4 A |
| No. of Steps | 8 Steps |
| Applicable Batteries | Lead/Acid, AGM/GEL, Open/Closed |
| Reverse Current | <1 mA |
| Operating Temperature | -40° C to 40° C |
| IP Class | IP65 |
| Isolation Class | II |
| Certification | EN 61204-3, EN61000-3-3, EN61000-3-2 |
Get expert advice on selecting the correct battery charger for your needs, whether you're working with cars, bikes, or deep-cycle batteries.