| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| BRAND | Dell |
| MODEL | OptiPlex 3050 |
| SERIES | OptiPlex (business-class desktop line) |
| PROCESSOR(CPU) | 6th Generation Intel Core i5-6500T |
| MEMORY | 8GB DDR3L SDRAM |
| STORAGE | 256GB SSD |
| GRAPHICS CARD | Intel HD Graphics 530 |
| PORTS | 2x USB 3.0, 2x USB 2.0 1x Universal Audio Jack 2x USB 3.0, 2x USB 2.0 1x HDMI, 1x DisplayPort 1x RJ-45 Ethernet port 1x Line-out audio connector |
| OPERATING SYSTEM | Windows 11 Pro |
| WIFI | Optional integrated WLAN card (802.11ac Wave 2 Wi-Fi + Bluetooth); otherwise, no built-in Wi-Fi, but USB dongles are often included with refurbished units. |
| CONDITION | Preowned Grade B, Expect some cosmetic scratches |
| MOUSE AND KEYBOARD | No |
| AC ADAPTER | Internal 260 W Power Supply Unit (PSU), 80 PLUS Bronze or Platinum certified |
| WARRANTY | 6 months carry in |
| WHAT IS IN THE BOX | 1x Dell OptiPlex 3050 Tiny-Pc 1x power cable |