| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
* Sold voetstoets - 7 day warranty
* 2 cycle tests run at 400W per hour @ 1+ hour runtime
*Please note - delivery will take 1-2 days extra to any area outside of Gauteng
*Please note - an additional charge of R295 shipping applies owing to the weight of the battery
*Collection from our Joburg office will be at no additional charge
FEATURES
Deep Cycle batteries provide superior high integrity and reliability. It is specially designed for frequent cyclic charge and discharge. By using strong grids, thick plate and specially active material are designed for repeated deep-discharge applications. The deep cycle batteries offer 30% more cyclic life than the standby. It is suitable for solar and wind renewable energy storage, mobility and medical equipment, TV, telecom, broadband and cable TV, UPS systems etc.
PRODUCT SPECIFICATIONS
| Brand | Deltec |
| Item model number | DT-12-100AGM |
| Product Type | 12 100Ah AGM Battery |
| Cells Per Unit | 6 |
| Voltage Per Unit | 12 |
| Capacity | 100Ah@20hr-rate to 1.75V per cell @25⃠|
| Weight | Approx. 30.0 Kg (Tolerance±2%) |
| Internal Resistance | Approx. 5 m |
| Terminal | F12(M8)/F5(M8) |
| Max. Discharge Current | 1000A (5 sec) |
| Maximum Charging Current | 30.0 A |
| Cycle Use Voltage | 14.6 V~14.8 V @ 25⃠|
| Operating Temperature Range | Discharge: -20âƒ~60⃠Charge: 0 ~50 ⃠⃠Storage: -20 ~60 ⃠⃠|