| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Movement: Quartz
Case Width: 51.0 mm
Water Resistance: 100 m (330 feet)
Features: Date
| SKU | DZ4642 |
| Brand Name | Diesel |
| Collection | Mega Chief |
| Band Colour | Gold |
| Band length | 8.0 in |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 26.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 51.0 mm |
| Water resistance | 100 m (330 feet) |
| Features | Date |
| Calendar | Date at 3 o'clock |
| Country of origin | Made in Japan |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 698615149537 |