DPDT relay - HB2DC12V
Sold
DPDT relay - HB2DC12V
Secondhand 20 were available / min. 5 per order
R1.50 minimum increment
R2.50
Condition
Secondhand
Location
South Africa
Customer ratings
Product code
Matsushita HB2
Bob Shop ID
***** Stock clearance *****
Matsushita HB2-DC12V relays
- 2 dual state circuits (double pole, double throw)
- contacts rated for 30VDC 2A / 125VAC 1A
- fits on a standard DIP16 socket
- coil on pins 3, 14 rated for 12VDC