| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |

1) All Product returns or Exchanges will be send to the manufacturer / Supplier / Distributor for a full inspection and assessment Upon receipt of the returned item, it will undergo a full inspection and assessment by the product supplier / manufacturer / Distributor every supplier / manufacturer / Distributor have its own Policy to exchanges and returns
2) If supplier / manufacturer / Distributor agree to a Refund of price of unsuitable products.
We will refund the full price of any unsuitable products in their original unopened packaging. For opened products, the supplier / manufacturer / Distributor may deduct or charge a reasonable amount for any use of the products plus certain costs necessary for repackaging and restocking, subject to the CPA. These costs are usually up to 25% of the cost of the products.
The HELIX GEN 2 continues the legacy of our original HELIX line of riflescopes, with industry-leading reliability and performance taken to the next level with new features and further design improvements.
The important things come first: Reliable tracking, intelligent reticles, innovative features and a user-friendly turret system. The turret system is tool-free and now features 8 MRAD or 20 MOA per revolution. The zero-stop mechanism ensures you never lose track of where you are, and the First Focal Plane reticle ensures precise reticle calibration at all magnifications. Optically, the familiar 4x erector system is complemented by a new design allowing for a larger field of view and a more forgiving eye-box. Stringent quality control checks are in place to ensure repeatable performance under harsh conditions, and if something goes wrong, our Platinum Lifetime Warranty has you covered!
| MAGNIFICATION RANGE | 6-24x |
| TUBE DIAMETER | 30mm |
| OBJECTIVE LENS DIAMETER | 50mm |
| EXIT PUPIL | 8.3-2.1mm |
| EYE RELIEF | 3.7-4" (94-102mm) |
| FIELD OF VIEW | 20.1-5.1 ft @ 100yds (6.7-1.7 m @ 100m) |
| CLICK VALUE | 1/4 MOA (20 MOA / REV) | 1/10 MRAD (8 MRAD / REV) |
| ELEVATION ADJUSTMENT RANGE | 65 MOA | 18.9 MRAD |
| WINDAGE ADJUSTMENT RANGE | 40 MOA | 11.6 MRAD |
| MINIMUM PARALLAX | 10 YDS | 10 METERS |
| LENGTH | 14.0 Inches | 356 mm |
| WEIGHT | 29.2oz | 830g |