| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |

The TITAN puts your money where it matters, with precision-engineered internals and a turret system superior to other products in the same price class. To make things even better, we've gone one step ahead and given the Titan a 34mm tube and ED glass. The 3-18 Model features an impressive 150 MOA (43.6 MRAD) of internal Elevation Travel, making this a viable option for Extreme Long Range shooting, while the relatively compact form and broad magnification range makes it suitable for hunters and PRS shooters - a true multi-purpose riflescope. As always, we've worked hard to introduce stringent quality control checks to give you peace of mind when taking that once-in-alifetime shot, and if something goes wrong, our Platinum Lifetime Warranty has you covered!
Click here to Download the spec sheet
| MAGNIFICATION RANGE | 3-18x |
| TUBE DIAMETER | 34mm |
| OBJECTIVE LENS DIAMETER | 50mm |
| EXIT PUPIL | 16.67-2.78mm |
| EYE RELIEF | 4" (102mm) |
| FIELD OF VIEW | @100yds: 41-6.8ft | @100m: 13.75-2.28 |
| CLICK VALUE | 1/4 MOA (25 MOA / REV) | 1/10 MRAD (10 MRAD / REV) |
| ELEVATION ADJUSTMENT RANGE | 150 MOA | 43.6 MRAD |
| WINDAGE ADJUSTMENT RANGE | 50 MOA | 14.5 MRAD |
| MINIMUM PARALLAX | 10 YDS | 10 METERS |
| LENGTH | 14.57 Inches | 370mm |
| WEIGHT | 34.4oz | 976g |