| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
This engine oil cooler is listed for the Volvo XC60 II (246) with OE reference 31368636 and Part MPN 7730125. Water-cooled aluminium construction with core dimensions of 177 × 86 × 84 mm. Confirm compatibility by matching the listed fitment details, OEM reference numbers, and VIN/engine/chassis information where variants exist.
| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Cooling Type | Water-cooled |
| Core Length | 177 mm |
| Core Width | 86 mm |
| Core Depth | 84 mm |
Includes 218 supplied applications.
View Full Vehicle Fitment (218 applications)| Make | Model | Chassis | Variant | Engine Code(s) | Power | Years |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Volvo | XC60 II | 246 | D4 AWD | D 4204 T14 | 140kW/190PS | 2017-2021 |
| Volvo | S60 II | 134 | D4 | D 4204 T5 | 133kW/181PS | 2013-2015 |
| Volvo | S60 II | 134 | D2 | D 4204 T20; D 4204 T8 | 88kW/120PS | 2015-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | D3 | D 4204 T9; D 4204 T4 | 110kW/150PS | 2015-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | D4 | D 4204 T14 | 140kW/190PS | 2015-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | D5 | D 4204 T11 | 165kW/224PS | 2015-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | T3 | B 4154 T4 | 112kW/152PS | 2015-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | T2 | B 4154 T5 | 90kW/122PS | 2015-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | T6 | B 4204 T9 | 225kW/306PS | 2013-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | T5 | B 4204 T11 | 180kW/245PS | 2013-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | T3 | B 4204 T37 | 112kW/152PS | 2015-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | T4 | B 4204 T19 | 140kW/190PS | 2015-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | T6 AWD | B 4204 T9 | 225kW/306PS | 2015-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | 2.0 Polestar AWD | B 4204 T43 | 270kW/367PS | 2015-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | D4 Drive-E Polestar | D 4204 T14 | 147kW/200PS | 2015-2018 |
| Volvo | S60 II | 134 | D5 Drive-E Polestar | D 4204 T11 | 171kW/232PS | 2015-2018 |
| Volvo | S60 III | 224 | T5 | B 4204 T26 | 184kW/250PS | 2019-2021 |
| Volvo | S60 III | 224 | T5 AWD | B 4204 T26 | 184kW/250PS | 2019- |
| Volvo | S60 III | 224 | T5 Polestar | B 4204 T26P | 186kW/253PS | 2019-2021 |
| Volvo | S60 III | 224 | T4 Polestar | B 4204 T... |