| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
SELECTED OPTION:
TYPE: 3PIN
Description:
| ELECTRICAL | |
| Rated Voltage | 300V |
| Rated Current | 10A |
| Wire Range | 24-12AWG |
| Withstanding Voltage | AC2000V/ 1min |
| Certification | UL |
| MECHANICAL | |
| Temp range | -40a-- +105a |
| Torque | 0.4Nm (3.5Lb-In.) |
| Strip Length | 7mm |
| Max Soldering | +250afor 5s. |
| MATERIAL | |
| Pitch | 5.0mm |
| Poles | 2P, 3P |
| Pin Header | Brass,Tin Plated |
| Housing | PA66.UL94V-0 |
| Screw | M2.5, Steel Zinc Plated |
| Contact material | Phosphor bronze |
,
,
,
,
,
,
,