| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Main applications
Items Included
| Description | Spec |
|---|---|
| Brand | Festool |
| Cat No. | FES578061 |
| Product Type | Module Edge Router / Edge Trimmer |
| Drive Type | Mains |
| Power Consumption | 720 W |
| Idle Engine Speed | 10 000 - 26 000 RPM |
| Clamp Diameter | 6.00 - 8.00 mm |
| Cutter Stroke (Fine-Tuning) | 14.00 mm |
| Maximum Cutter Diameter | 32.00 mm |
| Dust Extraction Connection Diameter | 27 mm |
| Cable Length | 4.00 m |
| Restart Protection | Yes |