| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Compact but large. Light but powerful. Whether it's used on the construction site or in the workshop, thanks to its huge container capacity of 26 l, the CLEANTEC CTL 26 provides maximum volume with compact dimensions. Equipped with swivelling castor wheels and rear wheels for optimum mobility. It also has a locking brake that provides stability on any surface as well as during transport. The flat filter fully integrated in the suction head ensures the full volume is utilised: This means that the gross and net container volumes are virtually identical. The extremely compact high-performance turbine provides the right suction power. A 3900 l/min volume flow means that nothing remains except clean air. Approved for dust in dust class L.
The true size can be found inside.
Strengths and benefits
Main areas of use
Items included
High-performance main filter, SELFCLEAN filter bag, smooth suction hose dia. 27/32 x 3.5 m AS/CTR, hose holder, SYS-Dock with T-LOC function, cable holder, in carton
Warranty all-inclusive
| Description | Specification |
| Item Number | KLTJ100-3 |
| Diameter | 10 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide tip |
| Shank & Stop Collar | Stainless steel with laser-etched markings and stop collar |
| Compatible System | Designed for use with MortiseMate jig and 10 mm loose tenons |
| Intended Application | High-precision mortising in cabinetry, frames, furniture and joinery setups |
| Cutting Depth Capacity | Up to approx. 1 (25 mm) depending on jig setup |
^None^
^None^