| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Main areas of use
Adapted for
in self-service display pack
Warranty all-inclusive
| Description | Spec |
|---|---|
| Brand | Festool |
| Cat No. | FES578005 |
| Product Type | Plunge Router |
| Drive Type | Mains |
| Power Consumption | 1 010 W |
| Idle Engine Speed | 9 500 - 23 000 min¹ |
| Clamp Diameter | 6 - 8 mm |
| Routing Stroke | 55.00 mm |
| Routing Depth Fine Adjustment Range | 8.00 mm |
| Bench Opening | 50.00 mm |
| Dust Extraction Connection Diameter | 27/36 mm |
| Cable Length | 4.00 m |
| Product Weight (Without Accessories) | 3.20 kg |
| Transport Weight (Incl. Accessories) | 6.60 kg |
| Sound Pressure Level (LpA) | 95.00 dB(A) |
| Sound Power Level (LWA) | 103.00 dB(A) |
| Vibration Total Average (Ah) | 5.50 m/s² |
| Uncertainty (Vibration) K | 2.00 m/s² |
| Uncertainty (Noise) K | 1.50 dB |
| Standards Series | EN 62841 |