| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Main areas of use
in carton
Warranty all-inclusive
| Description | Spec |
|---|---|
| Brand | Festool |
| Cat No. | FES578059 |
| Product Type | Module Edge Router / Edge Trimmer Set |
| Power Consumption | 720 W |
| Idle Engine Speed | 10 000 - 26 000 min¹ |
| Collet Diameter | 6 - 8 mm |
| Routing Depth Fine Adjustment Range | 14.00 mm |
| Max. Cutter Diameter | 32.00 mm |
| Dust Extraction Connection Diameter | 27 mm |
| Cable Length | 4.00 m |
| Drive Type | Mains |
| Product Weight (Without Accessories) | 2.30 kg |
| Transport Weight (Incl. Accessories) | 6.00 kg |