| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
This front left lower control arm is listed for the Suzuki Grand Vitara I (FT, HT) with OE reference 45202-65D00. 100 mm overall height, 16 mm fitted diameter, M14x1.5 external thread. Confirm compatibility by matching the listed fitment details, OEM reference numbers, and VIN/engine/chassis information where variants exist.
| Specification | Value |
|---|---|
| Overall Height | 100 mm |
| Fitted Diameter | 16 mm |
| External Thread | M14x1.5 |
| Inner Diameter | 12 mm |
| Inner Diameter 1 | 14 mm |
Includes 18 supplied applications.
View Full Vehicle Fitment (18 applications)| Model | Chassis | Variant | Engine Code | Power | Years |
|---|---|---|---|---|---|
| Grand Vitara I | FT, HT | 1.6 4x4 (SQ416) | G16B | 69kW/94PS | 1998-2003 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 1.6 4x4 (SQ416) | G16B | 71kW/97PS | 2003-2005 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 1.6 4x4 (SQ416) | G16B | 73kW/99PS | 2000-2002 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.0 4x4 (TA52, TL52, SQ420) | J20A | 94kW/128PS | 1998-2003 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.0 4x4 (SQ 420) | J20A | 103kW/140PS | 1998-2005 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.0 4x4 (SQ 420) | J20A | 97kW/132PS | 1998-2000 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.5 V6 24V 4x4 (TD62, SQ625) | H 25 A | 106kW/144PS | 1998-2003 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.5 V6 24V 4x4 (SQ625) | H 25 A | 116kW/158PS | 2001-2003 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.7 4x4 (JA627, SQ627W2) | H 27 A | 127kW/173PS | 2001-2003 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.7 4x4 (TX92, JA627) | H 27 A | 135kW/184PS | 2003 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.0 TD 4x4 (SQ420D) | RF | 64kW/87PS | 1998-2003 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.0 HDI 110 16V 4x4 | RHW | 80kW/109PS | 2001-2005 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.0 TD 4x4 (SQ 420D) | RFM | 63kW/86PS | 2000-2005 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.0 HDI 110 4x4 | RHZ | 80kW/109PS | 2001-2003 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.7 (JA 627) | H 27 A | 127kW/173PS | 2001-2003 |
| Grand Vitara I | FT, HT | 2.7 (JA 627) | H 27 A | 135kW/184PS | 2003-2006 |
| Grand Vitara I Open Off-Road | GT | 1.6 4x4 (SQ416) | G16B | 69kW/94PS | 1998-2003 |
| Grand Vitara I Open Off-Road | GT | 2.0 4x4 (SQ420) | J20A | 94kW/128PS | 1998-2003 |
Will this front left lower control arm fit my Suzuki Grand Vitara?
This part (MAP-100032) is listed for the fitments shown on this page. Confirm by matching the fitmen...