| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The MAP-100982 is an 8-piece front suspension kit for the BMW 5 Series E60 and E61 (20032011). This kit includes four control arms (upper and lower pairs), two stabiliser links, and two tie rod ends with rack ends, covering all primary front axle wear points. All components are manufactured to OEM specifications and supplied as a matched set for simultaneous replacement, restoring steering precision and front-end stability.
| Part Number | Description | Qty | Position |
|---|---|---|---|
| 13067AP | Control Arm | 1 | Front Axle Right |
| 13069AP | Control Arm | 1 | Front Axle Left |
| 13071AP | Control Arm | 1 | Front Axle Left |
| 13072AP | Control Arm | 1 | Front Axle Right |
| 14584AP | Stabiliser Link | 1 | Front Axle Left |
| 14585AP | Stabiliser Link | 1 | Front Axle Right |
| 15765AP | Tie Rod End | 2 | Front Axle |
Includes 32 OEM references.
View All OEM References (32)| Brand | OEM Number |
|---|---|
| BMW | 31102348046 |
| BMW | 31102348047 |
| BMW | 31104026719 |
| BMW | 31104026720 |
| BMW | 31122347952 |
| BMW | 31122347963 |
| BMW | 31122347965 |
| BMW | 31124028607 |
| BMW | 31124028608 |
| BMW | 31124046437 |
| BMW | 31124046438 |
| BMW | 31126760181 |
| BMW | 31126760182 |
| BMW | 31126760183 |
| BMW | 31126760184 |
| BMW | 31126765995 |
| BMW | 31126765996 |
| BMW | 31126768297 |
| BMW | 31126768298 |
| BMW | 31126774825 |
| BMW | 31126774826 |
| BMW | 31306781547 |
| BMW | 31306781548 |
| BMW | 31354014531 |
| BMW | 31354014532 |
| BMW | 31356760985 |
| BMW | 31356760986 |
| BMW | 31356769499 |
| BMW | 31356769500 |
| BMW | 32106774347 |
| BMW | 32106777479 |
| BMW | 32216762403 |
| Specification | Value |
|---|---|
| 13067AP / 13069AP Ball Pin Thread | M14x1.5 |
| 13067AP / 13069AP Cone Size | 16.2 mm / 16.6 mm |
| 13067AP / 13069AP Length | 302 mm |
| 13067AP / 13069AP Bush | 52 mm length / 12.2 mm inner diameter |
| 13071AP / 13072AP Ball Pin Thread | M14x1.5 |
| 13071AP / 13072AP Cone Size | 16.2 mm |
| 13071AP / 13072AP Length | 422 mm |
| 13071AP / 13072AP Bush | 76 mm length / 12.2 mm inner diameter |
| Stabiliser Link Length | 300 mm |
| Stabiliser Link Thread | M10x1.5 |
| Tie Rod End Length | 352 mm |
| Tie Rod End Thread | M18x1.5 / M14x1.5 |
| Tie Rod End Cone Size | 16.2 mm / 33.5 mm |
Includes 12 supplied applications.
View Full Vehicle Fitment (12 applications)| Make | Model | Platform | Engine | kW | From | To |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | 520D | E60/E61 | N47D20A | 84 kW | 2008 | 2010 |
| BMW | 523i | E60 | N52B25 | 82 kW | 2005 | 2010 |
| BMW | 523i | E60 | N52B25A | 82 kW | 2007 | 2010 |
| BMW | 525i | E60 | M54B25 | 84 kW | 2003 | 2011 |
| BMW | 525i | E60 | N52B25 | 82 kW | 2004 | 2010 |
| BMW | 530D | E60 | M57D30 | 84 kW | 2003 | 2007 |
| BMW | 530D | E60 | M57D30 | 84 kW | 2007 | 2010 |
| BMW | 530i | E60 | M54B30 | 84 kW | 2003 | 2005 |
| BMW | 530i | E60 | N52B30 | 85 kW | 2005 | 2007 |
| BMW | 530i | E60 | N53B30 | 85 kW | 2007 | 2010 |
| BMW | 545i | E60 | N62B44 | 92 kW | 2004 | 2005 |
| BMW | 550i | E60 | N62B48 | 93 kW | 2005 | 2010 |