| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The MAP-100981 is a 12-piece front suspension kit for the BMW X5 E53 (20002007). This comprehensive kit includes four control arms, two ball joints, two tie rod ends, and four stabiliser links, covering all primary front axle wear points. All components are manufactured to OEM specifications and supplied as a matched set for simultaneous replacement, restoring steering precision and front-end stability.
| Part Number | Description | Qty | Position |
|---|---|---|---|
| 12597AP | Stabiliser Link | 2 | Front Axle Left |
| 12598AP | Ball Joint | 2 | Front Axle Lower |
| 12599AP | Tie Rod End | 2 | Front Axle |
| 12900AP | Control Arm | 1 | Front Axle Right |
| 12901AP | Control Arm | 1 | Front Axle Left |
| 12902AP | Control Arm | 1 | Front Axle Left |
| 12903AP | Control Arm | 1 | Front Axle Right |
| 13103AP | Stabiliser Link | 2 | Front Axle Right |
Includes 13 OEM references.
View All OEM References (13)| Brand | OEM Number |
|---|---|
| BMW | 31121096169 |
| BMW | 31121096170 |
| BMW | 31121096315 |
| BMW | 31121096316 |
| BMW | 31126760275 |
| BMW | 31126760276 |
| BMW | 31126768988 |
| BMW | 31126769717 |
| BMW | 31126769718 |
| BMW | 31356750703 |
| BMW | 31356750704 |
| BMW | 32216751277 |
| BMW | 32216760470 |
| Specification | Value |
|---|---|
| Stabiliser Link Length | 359 mm |
| Stabiliser Link Thread | M12x1.5 |
| Ball Joint Thread | M14x1.5 |
| Ball Joint Cone Size | 17.8 mm / 20.3 mm |
| Tie Rod End Thread | M14x1.5 / M18x1.5 |
| Tie Rod End Length | 363 mm |
| Tie Rod End Cone Size | 15.5 mm / 18.4 mm |
| 12900AP / 12901AP Ball Pin Thread | M14x1.5 |
| 12900AP / 12901AP Cone Size | 15.4 mm / 20.4 mm |
| 12900AP / 12901AP Length | 298 mm |
| 12900AP / 12901AP Bush | 52 mm length / 12.2 mm inner diameter |
| 12902AP / 12903AP Length | 434 mm |
| 12902AP / 12903AP Bush | 76 mm length / 14.2 mm inner diameter |
| Make | Model | Platform | Engine | kW | From | To |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BMW | X5 3.0D | E53 | M57D30 | 84 kW | 2001 | 2004 |
| BMW | X5 3.0D | E53 | M57D30 | 84 kW | 2004 | 2006 |
| BMW | X5 3.0i | E53 | M54B30 | 84 kW | 2001 | 2007 |
| BMW | X5 4.4i | E53 | M62B44 | 92 kW | 2000 | 2004 |
| BMW | X5 4.4i | E53 | N62B44 | 92 kW | 2004 | 2007 |
| BMW | X5 4.6iS | E53 | M62B46 | 85 kW | 2002 | 2004 |
| BMW | X5 4.8is | E53 | N62B48A | 93 kW | 2004 | 2006 |
What is the difference between MAP-100981 and 21950AP?
MAP-100981 is a 12-piece front suspension kit covering control arms, ball joints, tie rod ends, and stabiliser links. 21950AP is an 8-piece rear suspension kit for the same vehicle. Together they provide full front and rear suspension restoration for the BMW X5 E53.
Does this kit include upper and lower control arms?
Yes. The kit includes two upper control arms (12900AP/12901AP) and two lower control arms (12902AP/12903AP), covering both levels of the E53 double-wishbone front suspension.
Do I need a wheel alignment after installation?
Yes. Replacing control arms, ball joints, and tie rod ends changes suspension geometry. A four-wheel alignment should be performed immediately after installation.